Tablice informacyjne w przestrzeni publicznej

0
16595

Każdy z nas miał w życiu taką sytuację, że nie mógł trafić w określone miejsce. Tak dzieje się zazwyczaj wtedy, gdy po raz pierwszy idziemy do nowego miejsca i zupełnie nie wiemy gdzie ono jest. Miasta są tak rozbudowane, że nie wszystkie firmy i sklepy znajdują się przy głównej ulicy. Ciągle jesteśmy więc zmuszeni, aby wejść w malutkie zaułki, gdzie łatwo stracić orientację i po prostu się zgubić.
Dużo łatwiej jest kiedy firma ma swoją tablicę informacyjną, ponieważ jak ją tylko zobaczymy, od razu wiemy gdzie iść. Można powiedzieć, że tablice są kierunkowskazami w dotarciu do celu. Najlepiej jeśli są oczywiście umieszczone w dobrze widocznym miejscu i dodatkowo oświetlone. Powinny zawierać przede wszystkim nazwę instytucji i ewentualnie strzałki, które wskazują kierunek. Najczęściej jeśli już uda nam się odnaleźć tablicę informacyjną, z łatwością odnajdziemy również miejsce docelowe.
Przeciwnicy tablic informacyjnych uważają jednak, że takie przedmioty zaśmiecają przestrzeń publiczną. Każdy może sobie przecież wybrać inny kolor i rozmiar tablicy, umieścić na niej dowolne napisy. W ten sposób powstaje niestety wiele zamieszania i chaosu. Owszem, częściowo możemy przyznać rację, ponieważ jeśli znajdujemy się w centrum miasta, z pewnością szybko zauważymy, że jest tam tyle tablic informacyjnych, że trzeba się dobrze skupić, aby w gąszczu informacji odnaleźć to, co nas interesuje.
Zazwyczaj jednak tablice informacyjne są przydatne, a nawet obowiązkowe. Właściciele domów wiedzą coś na ten temat. W Polsce obowiązuje bowiem prawo oznaczania wszystkich domów, posesji i placów, i jest w tym sporo racji. Na tablicy oznaczającej takie miejsce musi się znajdować nazwa ulicy i numer domu lub relatywnie nazwa placu, skweru, ronda itd. Takie informacje są szczególnie przydatne na przykład wtedy, gdy ktoś na ulicy zasłabnie. Dzwoniąc na pogotowie, musimy podać adres, pod który ma przyjechać karetka. Trudno jest jednak zlokalizować swoje położenie jeśli nie znamy dobrze miasta. W takich chwilach nie ma czasu na pytanie przechodniów o dokładny adres. Wszystkie informacje powinniśmy odczytać z tablic informacyjnych pobliskich budynków.
Dobrze wiemy, że prawidłowo oznakowane miejsca ułatwiają nam poruszanie się. Życie bez tablic informacyjnych byłoby dziś ogromnie trudne, ponieważ już dawno skończyły się czasy, w których w mieście żyło zaledwie kilkaset osób doskonale się znających. W takich warunkach tablice były niepotrzebne, ponieważ każdy wiedział gdzie znajduje się miejsce do którego chce dotrzeć. W dzisiejszych czasach jest to zwyczajnie niemożliwe i dlatego właśnie korzystamy z tablic informacyjnych.

apartamentypodgubalowka.pl